Hoppa till huvudinnehåll

Kontaktuppgifter till tjänster för äldre

På den här sidan hittar du kontaktuppgifter till tjänster för äldre vid Egentliga Finlands välfärdsområde. Om du eller din närstående behöver tjänster för äldre, ta kontakt med den centraliserade kundhandledningen för äldre i Egentliga Finland.

Om du eller en äldre anhörig till dig redan har en kundrelation till exempelvis hemvården eller tjänsterna för funktionshindrade vid Egentliga Finlands välfärdsområde, ta i första hand kontakt med den instans som sköter dina eller din närståendes ärenden.

Om du däremot ännu inte får tjänster för äldre kan du kontakta den centraliserade kundhandledningen för äldre i Egentliga Finland. Kundehandledningstelefonen betjänar under vardagar

  • på svenska tfn 02 262 6174 (kl 9-12)
  • på finska tfn 02 262 6164 (kl 9-15)

Genom denna länk får du mer information om kundhandledningen för äldre

Ledande personer vid tjänster för äldre

Resultatområdesdirektör för tjänster för äldre
Eeva-Sirkku Pöyhönen
eeva-sirkku.poyhonen@varha.fi

Kundhandledningsdirektör, enheten för kundhandledning och köptjänster
Salla Lindegren
tfn 050 4349 777
salla.lindegren@varha.fi

Chef för kundhandledningen
Eira Helin
tfn 040 1938 607
eira.helin@varha.fi

Chef för servicehandledningen, tjänster som stöder boendet hemma
Maria Vesala
tfn 044 9072 372
maria.vesala@varha.fi

Tf. chef för servicehandledningen, boendetjänster
Jaana Aitta
tfn 044 088 2820
jaana.aitta@varha.fi

Servicedirektör, tjänster som stöder boendet hemma och boendetjänster för äldre
Marika Tuimala
tfn 044 4357 555
marika.tuimala@varha.fi

Ledande socialarbetare, gerontologiskt socialt arbete
Pinja Aaltonen
tfn 044 907 2204
pinja.aaltonen@varha.fi

Resursdirektör, resurspoolen
Päivi Kaisti
tfn 040 6341 206
paivi.kaisti@varha.fi

Chef för experttjänsterna
Riitta Karjalainen
tfn 044 9074 885
riitta.k.karjalainen@varha.fi

Serviceområdeschefer vid tjänster för äldre

Serviceområdeschef (Nystad, Letala, Vemo, Tövsala, Pyhäranta, Gustavs, Virmo, Nousis, Masku)
Kirsi Routi-Pitkänen
tfn 050 597 7588
kirsi.routi-pitkanen@varha.fi

Serviceområdeschef (Loimaa, Pöytyä, Aura, Oripää, Lundo, S:t Mårtens, Koskis)
Sirpa Salmi
tfn 040 184 0124
sirpa.salmi@varha.fi

Serviceområdeschef (S:t Karins, Pemar, Sagu)
Jenni Haapanen
tfn 050 3145 215
jenni.haapanen@varha.fi

Serviceområdeschef (Kimitoön, Pargas, Åbo)
Ulrika Lundberg
tfn 050 5962 614
ulrika.s.lundberg@varha.fi

Serviceområdeschef (Nådendal, Reso, Rusko)
Niina Tasaranta
tfn 044 7971 148
niina.tasaranta@varha.fi

Serviceområdeschef (Salo, Somero)
Susanna Kaunisto
tfn 044 7726 557
susanna.kaunisto@varha.fi

Serviceområdeschef (Åbo, norra)
Tuija Hassinen-Laine
tfn 044 4357 544
tuija.hassinen-laine@varha.fi

Serviceområdeschef (Åbo, södra)
Sari Ahonen
tfn 050 5532 447
sari.ahonen@varha.fi

Hittade du inte den kontaktuppgift du sökte? Du kan också ta kontakt med kommunikationen: viestinta@varha.fi